WONODDS

13 Ağustos 2013 Salı

No Limit Poker - Flop Öncesi Oyun ? 2.Bölüm
Poker' de bir ele nasıl girilmelidir?


Eğer ele ilk girecek kişi sizseniz (size kadar herkes fold/pas demişse); tabi ki de artırmalısınız. Çünkü özellikle FR oyunlarda bir çok oyuncu küçük pairler ile (22-33-44… gibi) flopta set yakalamak umuduyla limp/call ederler. Öte yandan, özellikle düşünen oyunculara karşı oynarken, uzun vadede bu pek de kârlı bir iş olmayacaktır çünkü bu sizin ellerinizin tahmin edilebilmesine ya da pozisyon olarak dezavantajlı bir şekilde oynamanıza sebep olacaktır ki bu da o elden ek bir gelir sağlamanızı oldukça zorlaştıracaktır.


Alternatif bir seçenek ise; oynamak istediğiniz her ele arttırarak girmektir (open-raise). Open raise’lerin temel avantajları bellidir; girişimi yapmışsınızdır ve pre-flopta potu kazanırsınız (ya da flopta continuation bet yaparken kazanırsınız), bu noktada flopta herhangi bir el yakalayıp yakalamadığınız önemli değildir. Dahası, rakipleriniz tarafından tahmin edilemez olarak kalırsınız ve daha sonra oldukça iyi bir elle oyuna girdiğinizde rakiplerinizden daha iyi paralar kazanabilirsiniz.


SH oyunda ise, bu zorunludur, çünkü open – limp tamamiyle boşa çabadır çünkü mutlaka rakipleriniz sizi artıracaktır. FR oyunun aksine; elinizdeki pocket pair (çiftli kart 22, 55, TT… gibi)gerekli olasılıkları çok nadir yakalayacaksınız.

Bu basit anlamda bir çok oyuncunun da flop sonrası (post flop) tüm chiplerini kaybetmek istemeyecekleri çok da güçlü olmayan kartlarla raise/3-bet yapmasından kaynaklanır. SH oyunda yapılmış olan bir artırma direkt olarak güçlü bir eli işaret etmez. Bu yüzden, bir çok spekülatif ellerin oyun içerisinde bulunmasından sa; pre-flopta agresif olup inisiyatifi elde bulundurmak daima daha iyidir.


Pre-flopta neredesiniz?

Bu kendinize sormanız gereken öncelikli bir sorudur: Pre-flopta elinizin gücünü nasıl sınıflandırırsınız? Bunu anlamak için, birkaç basit özelliği göz önünde bulundurmalısınız.


Elinizin mutlak gücü

Ne gibi bir ele sahipsiniz? AA gibi maksimum kazancı sağlamak isteyeceğiniz premium bir eliniz mi var? Post-flopta potansiyeline sahip marjinal bir eliniz mi var? Yoksa post-flopta gelişebilecek ancak herhangi bir showdown potansiyeli olmayan bir ele mi sahipsiniz?

Pozisyonunuz


Masadaki pozisyonunuz oldukça önemlidir. İçinde bulunduğunuz raunddaki pozisyonunuza ek olarak, flop sonrası olacak pozisyonunuz da önemlidir. Örneğin, EP (SB,BB,UTG pozisyonları) pozisyonundan raise ile oyuna başlarsanız, sizden sonra daha bir çok oyuncunun olduğunu ve post-flopta çoğu zaman pozisyon olarak dezavantajlı oynayacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Öte yandan, UTG’den yapılmış olan bir raise’e 3-bet yaparsanız sıklıkla pozisyon avantajı ile oyuna devam edersiniz.


Sizden Önceki Oyuncu Hareketleri


Sıra size gelene kadar ne oldu? Limpleyerek oyuna girmeye çalışan kişi var mı? Herhangi bir kişi artırdı mı? Diğer oyuncuların oyunlarından dolayı elinizi farklı oynamanız gerekiyor mu? Ya da sizin için yeterli implied odds (Örtülü pot ihtimalleri makalesini okuyun) olduğu için spekülatif ellerle oyunda kalmak için iyi bir zaman mı?


Rakipleriniz ve Sizden Sonraki Oyuncu Hareketleri

Ne tür bir oyun stili benimsemiş rakibe karşı oynuyorsunuz? Artırdığınız zaman onların ne gibi bir hareket yapacağını bekliyorsunuz? Artırdığınız için sıklıkla call ya da fold mu diyecekler? Kendinizden önceki hareketleri gördüğünüzde; sizden sonraki rakiplerinizin yapacakları hakkında eğitimli bir tahmin yürütebilirsiniz.


Post-Flop’tan Beklentileriniz Neler?


Elinizi çoklu rakibe karşı mı oynamak istersiniz yoksa teketek (heads up) mi? Bahsi kaç kişinin görmesini bekliyorsunuz? Herhangi bir fold equity’niz var mı? Yaptığınız raise’in blindları çalmak amaçlı mı yoksa önde olduğunuzu düşünüp potu büyükmek için mi artırdığınızı bilmek oldukça önemlidir. Bu noktada, No-limit Hold’em de implied oddlar üzerinden oyuna giriş yaptığınız için flop sonrasında yapılacak olan muhtemel oyunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Bu noktada çok da güçlü olmayan pre-flop ellerinin flop sonrasında oldukça güçlü olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir ki bu sayede (eğer bu eli yakalarsanız) oldukça iyi potlar kazanabilirsiniz. Öte yandan, bu tür bir el ile bütün chiplerinizi kaybedebileceğinizin de farkına varmak oldukça önemlidir.

1.Bölüm

3.Bölüm

Sözlük:

Limp: Artırmadan (Raise) sadece Call yapılarak oyuna girme.

Raise: Artırmak.

SH: Short handed 5-6 kişilik masalar, oyunlar.

FR: Full Ring 7-10 kişilk masalar.

Flop: Kağıtlar dağıltılıp, pre flop oyunlarından sonra açılan ilk ortaya kağıt. Bunun öncesine Pre-Flop, Sonrasına Post-Flop denir.

Premium el: AA KK AK ve QQ olan en iyi 4 başlangıç eli.

Showdown: River' dan sonra ellerin açılması.

3bet: Biri artırırsa, diğeri raise ederse  3bet denir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme